Mikulášský seminář

Jaký bude tvůj Mikulášský seminář? Záleží na tom, jaké přednášky a workshopy si tady vybereš. Tak ať jsi se svou volbou spokojený*á!

Výběr programů

Pro výběr programů se musíte nejprve přihlásit přes skautIS.

Program Mikulášského semináře

Kategorie

závěrečná přednáška | 16:00–17:00

Ten, co založil Krkonošský národní park a emigroval - debata s prof. Josefem Fantou - ekologem, lesníkem a pozdějším emigrantem

  • Kategorie: sekce 3 | 14:00–15:45
  • Délka: 105 minut
  • Kapacita: 126
Lektoři
Prof. Ing. Josef Fanta, CSc.

Absolvoval Lesnickou fakultu ČVUT v Praze. Po studiích nastoupil do Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, kde řešil otázky přirozené obnovy a omezení škod při těžbě a přibližování dřeva. Byl od samého začátku u zrodu Krkonošského národního parku, jeho zřízení připravoval a od jeho formálního založení v roce 1963 a působil jako zástupce ředitele. Po roce 1968 byl z ideologických důvodů zbaven funkce zástupce ředitele KRNAPu, postupně mu zde byla znemožněna práce zcela a musel Krkonoše opustit, až mu byl nařízen úplný zákaz výkonu povolání, zákaz publikování apod a přežíval jako topič, údržbář, či zahradní dělník. V roce 1977 emigroval do Nizozemí, kde v emigraci působil na universitě v Amsterodamu a ve Wageningenu a věnoval se krajinné ekologii. Za svůj přínos pro holandské lesnictví obdržel Josef Fanta v r. 2006 od nizozemské královny jedno z nejvyšších státních vyznamenání a byl jmenován důstojníkem Oranžského řádu. Po roce 1989 se Josef Fanta zapojil do nejrůznějších projektů obnovy lesů a krajiny v ČR, pomáhal zprostředkovat podporu z evropských zdrojů, inicioval řadu kontaktů mezi MŽP ČR a odpovídajícími holandskými a evropskými institucemi. V 90. letech přivedl do ČR holandskou nadaci FACE s kterou realizoval projekt obnovy lesa v Krkonoších a Jizerských horách po kyselých děštích. Velký význam má jeho osvětová činnost a prezentace odborných názorů na problematiku hospodaření v lesích národních parků. V roce 2007 obdržel od ministra Martina Bursíka Cenu ministra životního prostředí za celoživotní přínos ochraně přírody a vědecké ekologii. V roce 2015 se stal laureátem Ceny Josefa Vavrouška za celoživotní odborné prosazování metod péče o les s důrazem na přirozenou obnovu, za hlavní podíl na obnově lesa zničeného kyselými dešti v Krkonošském národním parku a za přenos zkušeností a poznatků ze zahraničí do České republiky. V letošním roce dostal z rukou prezidenta Petra Pavla Medaili Za zásluhy o stát 1. stupně v oblasti vědy.

Popis

Místnost č. 101

Co prof. Fantu vedlo ke studiu ekologie a jak se dostal k založení národního parku - co to v té době (byla 60. léta!) znamenalo, a jaké k tomu byly okolnosti? Jak se poté vyvíjela situace, co ho přimělo emigrovat? Emigroval do Holandska, kde po celou dobu zůstal - jaké byly jeho začátky v cizí zemi? Jak se dostal do vědeckého života?  Věnoval se ochraně a obnově přirozených ekosystémů jak v Holandsku, tak u nás. Co se za ta léta naučil a jaké by dal doporučení současné generaci? Jaké jsou rozdíly mezi Českou republikou a Nizozemím? Ať obecně lidské, tak v přístupu k ochraně přírody?  Jak vnímá směr, kam se ubírá ochrana přírody v ČR? Dělá se dobře, anebo vidí možnosti pro zlepšení? A co pro ochranu přírody můžeme udělat my skauti?  Jak se udržuje fit?