Přehled programů

Živá knihovna

 • Kategorie: aktivity
 • Délka: 45 minut
 • Kapacita: Neomezená
Popis

Zajímá vás, jaké je to být v cizí kůži, ale vždy jste se báli zeptat? Navštivte naši virtuální Živou knihovnu!

Naši hosté jenom čekají, až si je budete moc vypůjčit. Pojďte si popovídat s lidmi, pro které je změna velkou součástí života. Někteří se dostali z těžké životní situace, jiní o 180° otočili svůj životní styl, nebo se snaží změnit pohled na to, jak jsou vnímáni roveři. A moc rádi se s vámi podělí o své zkušenost a zážitky!

S živými knihami si budeš moct popovídat ve dvou třičtvrtěhodinových blocích na google meet. Začínáme v 19:00 a 20:00.

Naše pozvání přijali:

 • Daniel Bečvář - Adan
  Skaut, geograf a snad trochu i pedagog. Nadšenec do roveringu ve všech možných podobách. Od začátků v roverském společenství přes české i zahraniční expedice, servis tým na velkých mezinárodních skautských akcí až k instruktorování na kurzech. Momentálně však zainteresován ve Skautském institutu v Plzni. Cítí, že je čas na změnu, čas na změnu myšlení, že roverem a rangers jsi jen u oddílu. Vyraž s Adanem za mimooddílovým roveringem!

 • Neplastu 
  Jsme Tom a Julča. Mladý pár, který převzal projekt Neplastu v roce 2020 a jeho myšlenku se snažíme rozvíjet dál. Zajimá nás osud naší planety a není nám lhostejné prostředí, ve kterém žijeme. Ani jeden z nás není ekoterorista, ale jsme normální lidé, kteří se snaží o trochu zlepšit svět. Víme, že sami toho nedocílíme, ale společně máme naději na lepší budoucnost. Chtěli bychom podpořit všechny, kteří se rozhodnou jít cestou k zero waste. Oba víme, že úplná změna v našich životech je často nedocílitelná, ovšem když milion lidí změní alespoň jednu věc, bude to pro planetu lepší, než když jeden člověk bude chtít  změnit úplně všechno.

 • Jana Donátová
  Jednou ji někdo řekl, že pokud putuješ krajinou, stačí Ti doba jednoho kroku na zjištění stavu cesty a dalších pár kroků můžeš zvednout oči, kochat se a poslouchat les (a třeba si všimnout odbočky).
  A tak občas vyslyší volání divočin a neznáma a sází stromy, restauruje kameny a zapojuje se do provozu prvního spolkového bioobchodu v ČR. Pobývala v Nigérii, cestovala Amazonií, pod hlavičkou konvenčního agrobyznysu se starala o 350 mléčných farem a v Bavorsku se s postarší lady navzájem ochočily natolik, že je z nich rodina. 
  Kdo ví, kam ji nohy ponesou dále.

 • Teodor Brzák, TakyTrans
  Student speciální pedagogiky a pracovník v nízkoprahovém středisku pro uživatele návykových látek. Před čtyřmi lety si uvědomil, že je trans a od té doby je pro něj téma trans a nebinarních identit významnou součástí života.
  Na začátku tohoto roku s dalšími osobami založily*i projekt TakyTrans. Smyslem projektu je vedle utváření bezpečného komunitního prostoru pro nebinarní a trans lidi také informovat veřejnost o zkušenostech a příbězích osob s různou genderovou identitou a pomoci šířit osvětu směřující k odklonu od lékařské definice tzv. "transsexuality", která bývá až příliš často zobrazována jako jediná možná a správná, k inkluzivnější a reálnější představě toho, že neexistuje jen jeden způsob "jak být trans".
  Aktuálně také pracuje na diplomové práci zaměřené na přístup k trans a nebinarnímu žactvu a studentstvu v českých školách, který se dosti liší a mnohdy je zcela nerespektující a nepodporující. Ochrana práv trans a nebinarních studujících totiž není zatím nijak ošetřena a to, že je téma pro společnost stále poměrně nové, se výrazně odráží v dané neznalosti a neporozumění.