Přehled programů

Debata: Skauting – příprava na moderní život?

  • Kategorie: debaty
  • Délka: 90 minut
  • Kapacita: Neomezená
Lektoři
Martin Pecka

Martin Pecka skautuje odmala v Jindřichově Hradci, kde 10 let vedl oddíl skautů a vlčat, a teď v něm působí jako zástupce. Stará se o střediskové IT a několik let jezdil jako IT support s Gemini na Orlovskou hájenku, která se v létě proměňuje mimo jiné i na celkem slušné klubko drátů a strojů. Pracovně se věnuje záchranářské robotice na Katedře kybernetiky FEL ČVUT jako výzkumník. V době těsně před vypuknutím covidové pandemie jeho tým obsadil v USA 3. příčku na soutěži v autonomním robotickém průzkumu tunelů a zajistil si tím výhru $500 000. Robotiku považuje za jeden z výborných nástrojů, jak současným dětem přiblížit programování a s ním spojené logické, algoritmické a systematické myšlení. A zatím nevymyslel, jak ve skautské výchově uchopit koncept open source software, ale rád by. Kromě robotické laboratoře a klubovny můžete Martina potkat i ve Stromovce s frisbee nebo s batohem na horské túře.

Tomáš Řehák (Špalek)

Špalek 20 let vedl VLK Gemini. Je členem ústředních orgánů Junáka už od roku 1990 – v současné době místopředseda RSRJ. V civilu ředitel Městské knihovny v Praze. O vedení lidí přednáší na různých skautských i jiných kurzech, na vysokých školách i středoškolákům.

Matěj Prášil

Br. Matěj Prášil, vedoucí 6. oddílu vodních skautů Medúzy ve Strakách, Modrá flotila Nymburk. Mimo skauting student politologie na Univerzitě Karlově, analytik ve státní správě, občasný pisálek, vášnivý čtenář a ještě vášnivější hráč na ukulele.

Barbora Tichavová (Rozárka)

Místostarostka Junáka - českého skauta a zpravodajka pro program, máma jedné světlušky a jednoho skauta. Dříve vedoucí jindřichohradeckého střediska a vedoucí oddílu, příležitostně stále ještě občas vzdělavatelka. "Moderní život" se snaží vyvažovat životem na vsi, toulkami krajinou a řemeslnou výrobou.

Popis

Je vůbec možné, aby byla výchova ve skautu - organizaci založené před více jak sto lety - něčemu prospěšná v moderním životě?

Skauting a moderní život. Je vůbec možné, aby byla výchova ve skautu - organizaci založené před více jak sto lety - něčemu prospěšná v moderním životě? Má vůbec moderní způsob života místo ve skautingu a skauting v moderním životě? Měla by skautská organizace pružně reagovat na nejnovější potřeby doby, anebo by měla být spíše majákem stability v "tekutých časech?" A jak by se tyto úvahy měly promítnout do tvorby konkrétního oddílového programu? I o tom bude diskuse s Tomášem Řehákem (Špalkem), Martinem a Peckou a zástupcem Kanceláře Ústředí Junáka. Moderuje student politologie a analytik Matěj Prášil.